O čaji

Akční nabídka

O čaji

Čaj je starověký nápoj, který se pije pro radost a zdraví po tisíce let. V současné době nás čaj provází každodenním životem, a proto mnoha lidem připadá jako běžná věc. Mnoho Evropanů si pod pojmem „čaj“ představí pouze konzumní zboží, krabičku čajových sáčků koupenou v obchodě. Čaj však není obyčejný nápoj, čaj je rituál…

Čaj se v Evropě objevil teprve před několika sty lety. Z nápoje nejbohatších se postupem času stal nápoj, který si zamiluje téměř každý. Nejstarší herbář, jenž nese záznamy o čaji, pochází z Číny a vznikl před 1500 lety. Legendy o zázračné moci čaje se však vyprávěly o mnoho staletí dříve. V 6. století se stal čaj nápojem aristokracie, o 4 století později byl nápojem všelidovým. V čajovnách a v obchodech můžeme vidět velká množství nejrůznějších druhů čajů, od klasických zelených až po opravdu exotické,všechny tyto čaje dělíme pouze do tří druhů:

• Zelený čaj,
původní čaj, který je populární právě v tradičních čajových zemích jako je Čína a Japonsko. Čajové lístky se po sběru asi dva dny suší bez procesu fermentace. Do Evropy, kde je tradičně konzumován černý čaj, začal zelený čaj pronikat relativně nedávno.

• Bílý čaj
druh čaje, který se získává sběrem mladých a ještě nerozvinutých lístků. Dříve byl tento čaj tak vzácný, že jej mohli popíjet pouze samotní čínští císaři.
 

• Černý čaj
tento čaj prochází více jak týdenní technologickou úpravou, takzvanou fermentací, čímž dostává silnější aroma i vyšší obsah kofeinu než ostatní druhy čaje. Nejvíce je tento druh čaje konzumován v Evropě a v západním světě. V Číně je známý pod názvem červený čaj.

Kromě těchto tří základních druhů klasických čajů existují další druhy, které však nejsou druhy čaje v pravém slova smyslu – jako například čaje ovocné či bylinné.